
Ideana on, että päivän aikana joukkueet kiertävät kilpaillen monenlaisissa leikkimielisissä tehtävissä koko Järvilakeuden kansalaisopiston alueella (Alahärmä, Evijärvi, Kauhava, Kortesjärvi, Lappajärvi ja Ylihärmä). Tehtäväpisteitä järjestävät alueen yhdistykset ja muut toimijat omissa toimipisteissään. Jokainen tehtävä pisteytetään, ja eniten pisteitä kerännyt joukkue voittaa. Joukkue voi halutessaan kiertää kaikki pisteet tai vain osan niistä.
Osallistua voi vaikka oman perheen, työporukan, ystävien tai vaikka harrastusporukan kanssa!
Voitte osallistua haluamaanne määrään toimintapisteitä. Toki kannattaa osallistua mahdollisimman monelle pisteelle, sillä eniten pisteitä kerännyt joukkue voittaa palkintoja. Yhdessä joukkueessa voi olla 2-5 jäsentä. Jos teitä on enemmän, voitte muodostaa useamman joukkueen ja kiertää pisteitä isommalla porukalla.
Toimintapisteet ja niiden paikat julkistetaan elokuussa 2025. Mukaan ilmoittautuneet joukkueet saavat silloin tarkemmat ohjeet osallistumiseen.
Ilmoittaudu mukaan alla olevan lomakkeen kautta.
Tapahtumapäivä linkittyy Järvilakeuden kansalaisopiston hallinnoimaan Kotiseutua QR-koodeina -hankkeeseen. Hanke on saanut Aisapari ry:n myöntämää EU:n maaseuturahoitusta.