Lokakuun alussa vietetään Vanhustyön keskusliiton valtakunnallista Vanhustenviikkoa, jonka vuoden 2026 teemana on Arjen kohtaamiset. Kansalaisopistoilla on merkittävä rooli alueen ikääntyvän väestön arjessa: noin kolmannes kansalaisopistojen opiskelijoista on yli 65-vuotiaita.
Kurikan, Lapuan ja Järvilakeuden (Kauhava, Evijärvi, Lappajärvi) yhteisen IkäOppi-hankkeen (IkäOppi – Osallisuutta ja oppimista senioreille) kehittämistyöllä opitaan tuntemaan paremmin ikääntyvien monimuotoista kohderyhmää ja kehitetään opiston toimintaa siten, että se edistää ikääntyvien osallisuutta, aktiivisuutta ja kokonaisvaltaista hyvinvointia entistäkin paremmin.
IkäOppi-hanke järjestää Vanhusten viikolla somekampanjan, jossa nostetaan esiin ikääntyvien kokemuksia kansalaisopiston kursseille osallistumiseen, niiden merkitystä omassa arjessa ja mahdollisia keinoja, joilla osallistumisen kynnystä on voitu madaltaa ikääntymisen tuomien haasteiden osalta.
95-vuotias Eero Kivijärvi: "Porukassa laulaminen on aina ollut tärkeintä - itsevarmuus suurin oppi kansalaisopistosta"
Syksyllä 95-vuotta täyttävä Eero Kivijärvi on ollut mukana Evijärven mieslaulajien riveissä kunnioitettavat 60 vuotta. ”Mukavinta on, kun saa yhdessä laulaa ja olla porukassa”, Eero kertoo. Hän on osallistunut vuosien saatossa kansalaisopistossa myös mm. puutyökursseille, soitinrakennukseen, kokkauskursseille, korukivien hiontaan, näytelmiin sekä AHAA! -aivotreeneihin.
Lähteminen kursseille voi iän tuomien muutosten myötä olla välillä haastavaa, mutta mieskuorosta Eero ei luovu. ”Kuorokaverit hakevat minut tarvittaessa kotoa asti”, hän kertoo. Iän myötä suurin muutos kansalaisopiston kursseille osallistumiseen liittyykin siihen, että kurssit, joissa pitää liikkua ovat jääneet pois. ”Alkuun se oli vaikeaa, sillä olen aina ollut innokas tanssimies”, Eero kertoo.
”Laulamisesta tulee hyvä mieli. Itseluottamustakin olen saanut kansalaisopistosta, oppinut esiintymään. Siitä on ollut hyötyä koko elämässä, töissäkin. Olin nuorena arka, nyt saa olla tyytyväinen, että saa pidettyä suunsa kiinni”, Eero nauraa. ”Itsevarmuus on suurin oppi kansalaisopistosta.”
Kansalaisopisto luo ikäihmisten arkeen säännöllisyyttä ja torjuu yksinäisyyttä
IkäOppi-hankkeella kartoitettiin ikääntyneiden opiskelijoiden kokemuksia ja kehittämistarpeita laajalla kyselyllä, johon saatiin peräti 440 vastausta. Kyselyn tulokset osoittavat, että opisto on ikäihmisille huomattavasti enemmän kuin pelkkä harrastuspaikka. Tärkeimmäksi syyksi osallistumiselle nousivat juuri ryhmän tuomat arjen kohtaamiset, sosiaalinen vuorovaikutus, yksinäisyyden torjunta ja säännöllisyys. Monipuolinen toiminta – liikunnasta, käsityöstä ja kielistä aina lauluun, soittoon ja keramiikkaan – toimii samalla tehokkaana aivojumppana ja toimintakyvyn ylläpitäjänä.